Kadın Hastalıkları – Kısırlık (İnfertilite)

Herhangi bir doğum kontrol yöntemi uygulanmaksızın belirli bir sürenin sonunda (1 yılda %85 hamile kalma oranı olduğu düşünülürse yeterli bir süredir) tıbbi nedenlerle çocuk sahibi olamama durumuna halk dilinde kısırlık, tıp dilinde ise infertilite adı verilir. Kısırlık problemi olan ailelerin yaklaşık %30’unda erkekte, %30’unda kadında ve %30’unda ise hem erkekte hem de kadında problem vardır. Ailelerin %10’unda ise yapılan birinci basamak testler ile gebeliğe engel olan herhangi bir problem tesbit edilememektedir ve bu grup “açıklanamayan kısırlık” olarak adlandırılmaktadır.

Kadınlarda birçok faktör yumurtlamayı bozmaktadır. Bu kadınlarda yumurtlama ya hiç olmaz ya da seyrek olur. Her iki durumda da gebelik şansı azalmıştır. Normalde her ay bir, bazen de iki yumurta gelişir ve gelişimini tamamladıktan sonra çatlar. Buna yumurtlama denir. Yumurta gelişmesine rağmen çatlamazsa gebelik oluşamaz. Bu kadınlarda başlıca bulgu adet düzensizlikleridir.

Radyoaktif sular sayesinde yumurtalık iltihapları, adet düzensizlikleri, bazı kısırlık durumlarından şikâyetçi olanlar kaplıca tedavisinden olumlu sonuçlar almışlardır. Kadın hastalıklarında “kükürtlü” ve özellikle “radyoaktif” sular şifa kaynağı olmaktadır. Kaplıcamız kadın hastalıklarını iyileştirici etkilere de sahiptir. İltihap ve akıntılar başta olmak üzere kadın rahatsızlıklarına tuzlu yahut kükürtlü su kürlerinin iyi geldiği belirlenmiştir. Kesin bir sebebe bağlanamayan ağrılar, sinir bozuklukları ve adet düzensizlikleri için çamur banyolarının çok iyi neticeler verdiği bilinmektedir. Aynı şekilde özellikle KESTANBOL yöresinde bulunan radyoaktif suların bu tür rahatsızlıklara karşın çok etkili olduğu bilinmektedir. İstemeniz durumunda kadın hastalıkları ve kısırlık durumlarında tıbbi tedaviye destek olarak da kaplıcamızda termal tedaviyi düşünebilirsiniz.