Damla Hastalığı (Gut)

Kanda ürik asit düzeylerinin yükselmesi sonucu ürik asitin kristalleşerek eklemlerde, tendonlarda ve çevre dokularda birikmesi ile genelde enflamatuvar artrit (kırmızı renkli, hassas ve sıcak eklem şişliği) şeklinde görülen rahatsızlığa damla hastalığı veya gut hastalığı denir. Şiddetli ağrıyla birlikte seyreden geceleri vücut ısısının düşmesi ile hastanın nöbetler geçirmesine hatta uyanmasına sebep olan gut hastalığı hiperürisemiden kaynaklanmaktadır.

Akut gutun ayak başparmağında ortaya çıkması tipik olmakla birlikte her zaman ilk belirti ya da başlangıç belirtisi değildir. Hastalık ayaktaki öbür parmak eklemleri, ayrıca ayak bileği, diz, el ve dirsekte de görülebilir. Akut nöbetin gidişi tipiktir. Aşırı ölçüde artan iltihaplanma birden ve genellikle gece başlar. Kısa süre içinde en üst düzeye ulaşır. Ağrılar çok şiddetlidir. Çarşaf gibi yumuşak bir yere bile en küçük değme ağrıyı daha da artırmaya yeter. Ağrının şiddeti hastanın hareket etmesini ve bazen uyumasını engeller. Eklem bölgesinden çevreye yayılan belirgin bir şişlik vardır. Kırmızımsı mor renkli deri ince ve soğan zarı görünümündedir.

Damla yani gut hastalığından mustarip olan hastalar kaplıca suyumuzun ürik asidi dengeleyici, böbreklerin çalışmasını düzenleyici, adale kuvvetlendirici, iç salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyici, eklem sıvısını düzenleyici, iltihabi giderici, kemik dokusunu güçlendirici ve onarıcı etkilerinden yararlanabilirler. Kaplıca suyumuzu içme ve banyo kürleri şeklinde alarak damla yani gut hastalığından rahatlıkla kurtulabilir, isterseniz tıbbi tedaviye destek olarak da kaplıcamızda termal tedaviyi düşünebilirsiniz.