Hakkımızda

Tarih boyunca hiç bozulmamış kendine has tarihi doğası içerisindeki kaplıca tesisimizde; huzurlu ve sakin bir ortamda, şehrin sıkıntısından, stresinden ve kirliliğinden kaçıp kendinizle baş başa stres atabilir, kuş sesleri eşliğinde bedensel ve ruhsal zindelik kazanabilirsiniz. Kaplıca tesisimizde, yörenin tamamen organik ve doğal yetiştirilmiş ürünleriyle sağlıklı beslenebilir, seçebileceğiniz spor aktivitelerinin de desteğiyle sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Sağlıklı yaşam tarzını yaşayarak öğrenebilir, litresinde 22gr mineral olması sebebiyle “çelik su” ve 35-40 eman radyoaktiviteli radon gazı içermesi sebebiyle “gençlik suyu” olarak anılan eşsiz ve mucizevi kaplıca suyumuz sayesinde sağlık sorunlarınızın hayatınızı olumsuz etkilemesine engel olabilirsiniz. Kaplıcamızın denize yakınlığı nedeniyle alerjenlerden temizlenmiş oksijen zengini havası ve düşük doz radyoaktiviteli suyu ile sağlık kalitenizi arttırabilir, ayrıca hücrelerinizin yenilenerek gençleşmesine şahit olabilirsiniz. Günlük hayatınızda çevresel etkilerle veya yanlış beslenme sonucu vücudunuza aldığınız ve birçok önemli hastalığa sebep olan toksinlerden arınabilir, sağlıklı bir hayata ilk adımlarınızı kaplıca tesisimizde atabilirsiniz. Bu bağlamda vücut direncinizi arttırabilir, hastalıklara yakalanma ihtimallerinizi düşürebilirsiniz.

• Tarihi Alexandria Troas antik kenti kalıntıları ile iç içe bulunan kaplıca tesisimiz; hem sağlık hem de tatil isteyen konuklarımız için masmavi bir denize ve bozulmamış bir plaja sadece yürüyüş mesafesi uzaklığında olduğu için dilerseniz sağlıklı yaşam yürüyüşleri, bisiklet turları veya servislerimiz ile giderek Türkiye’nin en batı noktasından gün batımını izleyebilir veya güneşin ve denizin tadını en doğal haliyle çıkarabilirsiniz. Dilemeniz halinde tarihi kalıntılar ve bozulmamış bir doğa eşliğinde doğa yürüyüşleri yapabilir veya kaplıca tesisi balkonunda bu doğal güzellikler eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, titizlikle ve özenle seçilmiş yemeklerimizle sağlıklı beslenmenin tadını çıkarabilirsiniz.

• Rahatlığınız ve konforunuz için tasarlanmış kaplıca tesisimizin bütün odalarında bulunan termal kaplıca suyumuzu çevresel ve mevsimsel hiçbir etkiye maruz kalmadan 4 mevsim aynı rahatlıkla kullanabileceğiniz gibi, oluşturduğumuz sinerji sayesinde de kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Keşfedildiği günden buyana yüzbinlerce kişiye şifa dağıtan ve herkesin övgüsünü kazanan mucuzevi kaplıca suyumuzun yanısıra, kaplıca tesisimizde dinlenmek ve dinçleşmek için de ideal bir ortam yaratılmıştır. Hastalıkların bir çoğunda, tedavi sürecindeki moral, motivasyon ve dinlenmenin olumlu etkisi bütün doktorlar tarafından kabul görmektedir. Mutluluğun ve motivasyonun gülümseme ile paylaşıldığını ve arttığını düşündüğümüz için, güler yüzlü olmayı ve pozitif düşünmeyi prensip edinen kaplıca personelimizi, ailenizin bir parçası olabilmek adına iç eğitimlerimize sürekli yenilerini eklemeye devam ediyoruz. Çünkü en büyük sermayemizin sizin yüzünüzde oluşmasını umut ettiğimiz küçücük bir tebessüm olduğunu çok iyi biliyoruz ve herşeyden önemlisi önce sizi, sağlığınızı ve motivasyonunuzu düşünüyoruz…
• TarihçemizM.Ö. 310 yılında küçük bir köy olan Sigia’nın üzerine Büyük İskender’in komutanı Antigonos Monoftalmos (tek gözlü Antigonos) tarafından Antigoneia (Alexandria Troas)’ın kurulması üzerine çevredeki Neandria, Gargara, Hamaxitos, Kebren, Kolonai, Larisa ve Skepsis kentleri boşaltılarak halkı Antigoneia’ya göç ettiriliyor. Büyük İskender’in Babil’deki ölümü, Helenistik dünyada birçok değişikliği de beraberinde getiriyor. İskender’in yönettiği büyük coğrafyayı komutanları paylaşıyor ve Antigonos önderliğindeki Antigoneia bölgenin tek egemen kenti oluyor.

• Ptolemaios, Seleukos, Antigonos ve Lysimakhos’un önderlik ettikleri hanedanlar çok geçmeden birbirleriyle savaşa giriyorlar. İşte bu savaşlar Antigoneia’nın da kaderini etkiliyor. Kuruluşundan tam dokuz yıl sonra tek gözlü Antigonos’un orduları, bugün Afyon-Konya yolu üstünde kalan İpsos’ta, Lysimakhos ve Seleukos’un ordularına yeniliyor ve Antigonos ölüyor. Lysimakhos’un egemenliğine giren Antigoneia kentinin ismi bu tarihte Alexandria (İskenderiye)’ya dönüşüyor. Fakat diğer Alexandria kentleriyle karıştırılmaması için bölgenin adı olan Troas’da (Alexandria Troas) kentin adına ekleniyor.

• M.Ö. 27 – M.Ö. 14 tarihleri arasında Sezar’ın yeğeni aynı zamanda evlatlığı ve mirasçısı Augustus’un imparatorluğu zamanında kent yeniden canlanmaya başlıyor. Helenistik kalıntıların üstüne tapınak bu dönemde inşa ediliyor. M.S. 52’de, Hıristiyanlığı yaymak amacıyla Anadolu’dan Avrupa’ya bu kentin limanından geçmeye karar veren Aziz Paulus’un; bu kentte verdiği vaaz esnasında kendisini pencereden dinlerken düşüp ölen bir çocuğu diriltme mucizesini Kestanbol Kaplıcaları’nın mucizevi suyunda gerçekleştirmesi, günümüzde “inanç turizmi” adıyla yapılan turistik etkinliklerin rotasına Alexandria Troas kalıntılarının ve Kestanbol Kaplıcalarının da eklenmesini sağlıyor.

• Kentin esas silkinişi, İmparator Hadrianus (117-128) zamanına denk geliyor. Hadrianus, adını kente yaptırdığı devasa yapılarla damgasını vuruyor. Atinalı zengin Herodes Atticus’un katkılarıyla Kaz Dağları’ndan kente su getirilmesi için yapılan su kemerleri ve bugünkü Kestanbol Kaplıcaları’nın termal sularının kullanıldığı hamam, Alexandria Troas’ı antik kentler arasında su mimarisi ve şifa dağıtması sebebiyle öne çıkarıyor.

• Hadrianus’tan sonra kent önemini yavaş yavaş yitirmeye başlıyor. Konstantinus’un buraya başkent olarak düşünüp daha sonra 11 Mayıs 330 tarihinde tercihini Byzantion (Nova Roma) yani bugünkü İstanbul’dan yana kullanması, kentin iyiden iyiye unutulmasını sağlıyor. İstanbul’a yakınlığından dolayı kentteki yapılar tahrip ediliyor. Bu yapılardan çıkarılan mimari parçalar devşirilerek, yeni başkent olan ve Nova Roma (Yeni Roma) olarak isimlendirilen bugünkü İstanbul da imar faaliyetlerinde değerlendiriliyor. İşte bu tahribattan dolayıdır ki, o günlerden sonra kent halk arasında Eski İstanbul ünvanını kazanmıştır.

• O günden bugüne Tarihi Kestanbol Kaplıcaları birçok medeniyete tanıklık ederek, Büyük İskender’in askerlerinden Kanuni Sultan Süleyman’ın savaş gazilerine kadar birçok hastasına şifa dağıtmıştır. Roma döneminin Bizans imparatorluğuna başkent adayı olan ve önemli kent merkezlerinden sayılan Alexandria Troas kenti kalıntılarına ve hamamlarına ev sahipliği yapan Tarihi Kestanbol Kaplıcaları, insanlığa kaplıcaları şifa merkezi olarak kullanmasını öğreten ilk kaplıcalardan biri olup, bölgenin tarihi sit alanı olması nedeniyle hiçbir yapısal ve çevresel kirliliğe maruz kalmadan kapalı ekosistemde doğal haliyle günümüze kadar ulaşabilmiştir.

• Asos, Dalyan, Bozcaada gibi doğal güzelliklere komşu olup masmavi bir denize ve plaja sadece 1400 metre mesafede olan Tarihi Kestanbol Kaplıcaları’nın suyu, Eski İstanbul suyu adıyla ilk olarak 22 Mart 1894’ te Institute France üyesi ve Paris Akademisi Profesörlerinden, Mösyö Arman Cocutier tarafından tahlil edilmiştir. Raporda toplam mineralizasyon 22.527 gr/lt ve radyoaktivitesi 35-40 Eman olarak belirlenmiş olup, 100 yıl sonra yapılan tahlillerin de benzer sonuçlar göstermesi, su kaynağının doğal haliyle günümüze kadar bozulmadan ve çevresel etkilere maruz kalmadan ulaşabildiğini ve kalitesini kanıtlamaktadır.