Astım – Alerjik Astım

Çeşitli uyarıcılar nedeniyle solunum yollarını meydana getiren bronşların kasılarak daralması, bronş zarının şişmesi veya balgam gibi yapışkan sıvıların hava yollarını tıkaması ve aşırı duyarlılık sonucu yaşanan solunum güçlüğüne yol açan akciğer rahatsızlığına astım denir. Astım hastalarında belirtilerin aniden ortaya çıkmasına astım atağı veya astım krizi adı verilir. Bu durumda hastalarda ağır bir nefes darlığı oluşur. Allerji herhangi bir madde ile karşılaşan ve ona karşı duyarlı hale gelen bir insanın, aynı madde ile daha sonra yeniden karşılaştığında vücudunun bu olaya aşırı tepki göstermesi durumudur. Alerjik astım, astımın en çok görülen türüdür ve alerjen adı verilen polen, akar, küf, toz ve diğer belirli maddelerin solunması astımı tetikler.

◦ Çevresel faktörler ve aileden gelen kalıtsal faktörler astım oluşumunda rol oynarlar. Bu faktörler hastalığın ya da astım nöbetinin oluşmasına neden olur. Ailede astım hastası olanlar bu hastalığa daha yatkındır. Hem annesinde hem babasında astım hastalığı olanlarda risk daha fazladır.

◦ Solunum yolları hastalıklarında kaplıca tedavisi, buhar banyoları (inhalasyon) yoluyla yarar sağlar. Astımlı hastaların da kaplıcadan fayda gördüğü bilinmektedir. Son yıllarda büyük kentlerde yapay tuz odalarında astım-allerji hastaları tedavi edilmektedir. Yüksek oranda tuz minerali içeren suyu ile tesisimiz doğal bir tuz odası olup, yine alerjenden fakir deniz havası ile de doğal essiz bir TALASSOTERAPI merkezidir. Termal tedavi ile astım ve alerjik astım rahatsızlığınızdan rahatlıkla kurtulabilir, isterseniz tıbbi tedaviye destek olarak da kaplıcamızda termal tedaviyi düşünebilirsiniz.

◦ Eklem Kireçlenmesi – OsteoArtritÖzellikle 40’lı yaşlardan sonra eklemleriniz yavaş yavaş bozulmaya, eklem düzeylerini döşeyen kıkırdaklar parçalanmaya, tahrip olmaya ve incelmeye başlar. Yeni kıkırdak dokusunun yapımının yavaşlamasıyla birlikte eklem köşeleri ve iç yüzeylerinde kalsiyum yapısında maddeler depolanmaya ve birikmeye başlar. Eklem sıvısının azalması ve eklem boşluklarının da daralmasıyla eklem yüzeyleri düzensiz bir hal alır ve hareket etmek güçleşir ve ağrılı bir hal alır. Eğer bu aşamada tedavi edilmezse ilerleyen aşamalarda tutukluk, harekette zorlanma ve istirahat halinde iken bile ağrılı bir süreç başlar. Bırakın istirahat etmeyi uyumayı bile bir çile haline getiren bu rahatsızlığa halk dilinde kireçlenme, tıp dilinde ise ostreoartrit veya osteoartroz denilmektedir.